Aa
سه شنبه 14 مرداد 1399
تاریخ : شنبه 11 اسفند 1397
کد 1097

انجام مميزي عملکرد دفتر بازار برق شركت توزيع نيروي برق استان آذربایجان‌شرقی

در راستای برنامه ممیزی عملکرد دفاتر بازار برق شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور با روش‌های اجرایی و دستورالعمل‌های ابلاغی شرکت توانیر، تیم ممیزی شرکت توانیر کار ممیزی عملکرد دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی را طی روزهای 7 و 8 اسفند ماه انجام داد.
در جلسه افتتاحیه این ممیزی که روز سه شنبه 7 اسفند ماه با حضور اعضای تیم ممیزی اعزامی از شرکت توانیر، مدیر عامل، معاونین و جمعی از مدیران شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی برگزار شد، ابتدا مهندس اکبر فرج نیا مدیرعامل این شرکت ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) روز مادر و زن و خوش آمد گویی به تیم ممیزی، با اشاره بر اهمیت این دوره از ممیزی‌ها، در خصوص نحوه اجرای دستورالعمل و شیوه نامه‌های ابلاغی شرکت توانیر گفت: این ممیزی‌ها در شناسایی نقاط مثبت، قابل بهبود و استفاده از تجربیات موفق شرکت‌ها در انجام فعالیت‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه بخش بزرگی از هزینه‌ها مربوط به خرید انرژی است، لذا مدیریت هزینه‌ها در این بخش با راهکارهای جدید می تواند اثر گذاری مثبتی بر روی در آمد‌های شرکت‌های توزیع برق داشته باشد و در این میان، نقش بازار برق در حقیقی شدن روند خرید و فروش برق و توسعه صنعت برق بسیار کارساز خواهد بود.
در این جلسه، همچنین دکتر عباپور مسئول دفتر بازار برق شرکت توانیر و سر ممیز تیم ممیزی مذکور نیز طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مجموعه مدیران و کارکنان شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی و شهر تبریز، به موضوع برنامه ممیزی صنعت برق کشور اشاره کرده و اظهار داشت: این ممیزی‌ها می تواند اثرات مثبت زیادی برای صنعت برق داشته باشد .
وی با اشاره به اینکه شرکت توانیر و شرکت‌های زیر مجموعه تاکنون، برنامه‌ای در خصوص ممیزی حوزه بازار برق نداشته، تصریح کرد : ممیزی صنعت برق در ارتباط با دفاتر بازار برق، این فرصت را به متخصصان این حوزه می دهد تا از نزدیک فعالیت‌های همدیگر را رصد کرده و از توانمندی‌ها و تجارب یکدیگر بهره‌مند باشند که در حقیقت موجب تعالی صنعت برق خواهد بود.
وی افزود : کار ممیزی کار بسیار مهمی است که در حقیقت از اجرای دقیق ضوابط، مقررات و دستور العمل‌ها بر اساس چک لیست‌ها اطمینان حاصل می شود و «نقاط قوت و قابل بهبود» شناسایی می‌گردد.
دکتر عباپور در پایان، اظهار اطمینان کرد که با حضور در این ممیزی، بتواند از توانمندیها و دستاوردهای شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی بخصوص در دفتر بازار برق نیز بهره مندی لازم را اخذ نماید.
در ادامه این جلسه، مهندس جعفر جعفری جانشین معاونت بهره برداري شركت توزيع نيروي برق آذربایجان شرقی ضمن ارائه گزارشی کامل از فعالیت‌های شرکت و معاونت بهره برداری گفت: هدف از انجام این مميزي بررسي عملكرد دفاتر بازار برق و انطباق عملکرد آنها با دستورالعمل‌هاي ابلاغی و انتظارات شركت توانير می باشد.
قسمت پایانی جلسه افتتاحیه به ارائه گزارشی از سوی خانم مهندس باقرزاده مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی اختصاص داشت.
وی فعالیت‌ها و برنامه‌هاي اجرایی بازار برق را بصورت پاورپوینت ارائه و به عملکرد دفتر بازار برق در زمينه سنجش، پايش و پيش بيني مصرف انرژي، ساختار بازار برق، قراردادها، خريد انرژي از بازار برق و بورس انرژي و نيرو گاه‌هاي مقياس كوچك اشاره كرد.
 
جلسه اختتامیه:
در جلسة اختتامیه این ممیزی که با حضور سرممیز و سایر اعضای تیم ممیزی، مدیر عامل، معاونین و جمعی از مسئولین ذیربط شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی ترتیب یافت، ابتدا هر یک از اعضای تیم ممیزی نقطه‌نظرات خود را به طور مشروح بیان داشتند.
سپس مهندس فرج‌نیا مدیر عامل شرکت طی سخنانی با اشاره به اهميت بازار عمده فروشی به لحاظ وسعت و عمق، که بالاترين حجم معاملات برق را داشته و با توجه به هزينه‌هاي خريد انرژي که بطو متوسط بيش از هفتاد درصد هزينه‌هاي شرکت توزيع را شامل مي شود، تأکيد نمود.
وی در ادامة سخنان خود راهکارهای پیشنهادی این شرکت پیرامون بهبود شرایط و عملکرد بازار برق در مجموعة شرکت‌های توزیع برق را ارائه داد که به مواردی از آنها ذیلاً اشاره می‌گردد:
ـ ايجاد سيستم نظارتي و کنترلي در بازار عمده فروشی توسط حاکميت
ـ انتشار گزارشات نظارتي و مديريتي با شاخص‌هاي مناسب بازار
ـ حضور فعال بخش خريدار در تدوين قوانين بازار
ـ ايجاد ساختار بازار برق و پرورش مديران توانمند در بخش حاکميت بازار
ـ ايجاد فضاي مناسب جهت حضور موثر نمايندگان سنديکاي توزيع برق و ساير تأثيرگذاران در هيأت تنظيم بازار برق ايران
ـ ايجاد سيستم مالي نقدي براي بازار برق و خريد انرژي با اختيارات واگذار شده به شرکت‌هاي توزيع برق
ـ اصلاح قوانين و دستو.رالعملها به شکل منصفانه و ملحوظ نمودن منافع هر دو طرف بازار
ـ ضرورت تدوين و اجراي عملياتي نرخ‌هاي خدمات بخش‌های انتقال، توزيع و...
وی همچنين با اشاره به عدم استقلال مالی شرکت‌هاي توزيع برق در بخش منابع و خريد و فروش انرژي از بعد مالي، عدم تخصيص مناسب نقدينگي و شارژ حساب‌هاي بورس و عدم واريز سود تعريف شده معاملات بر اساس مدل‌هاي ابلاغي، اعمال ضرايب خاص کاهنده در واريز سود و ضرورت آموزش مديران و معامله گران و ... را از مشکلات و محدوديت‌هاي معاملات برق در بورس انرژي دانست.
در ادامه جلسه اختتامیه، دکتر عباپور سرممیز شرکت توانیر در حوزه بازار برق، اقدامات و فعالیت‌های شاخص دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان آذربایجان شرقی شامل کسب رتبه اول بنگاه‌داری اقتصادی در رتبه بندی شرکت توانیر برای سه سال متوالی، طراحی و برنامه نویسی نرم افزار یکپارچه آنالیز داده و گراف (IDAS) و سامانه جامع مدیریت بازار برق (IPMS) توسط پرسنل دفتر بازار برق، استفاده از نرم افزار پیش بینی بار (GMDH Shell)، تحت کنترل بودن کلیه نقاط تبادل شرکت، کسب رتبه ۵ در شاخص کاهش هزینه خرید برق از بورس انرژی، و فعالیت به عنوان دبیرخانه کاهش پیک از سال ۹۳، را بیان نمود.
وی همچنین مواردی در خصوص بهبود و ارتقای فعالیت‌های بازار برق شرکت شامل تقویت ساختار نیروی انسانی خصوصاً افزودن کارشناس مطالعات اقتصادی، بروزرسانی مطالعات تولید پراکنده، و نصب کنتورهای مکانیزه در نقاط تبادل را متذکر شد.
 

 
آلبوم تصاویر اختتامیه ممیزی بازار برق